Perzselő magány és intim, akusztikus mélységek - új dallal jelentkezik a biankahaidu
Június 26-án, pénteken jelenik meg a hazai indie-folk színtér egyik legkülönlegesebb formációjának, a biankahaidunak a legújabb kislemeze. A megszokott gazdagabb hangszerelést elhagyva most nincs rétegzett zenei kíséret, nincs több szólam – csak két gitár és két hang alkotja a dalt. Ez a minimalizmus azonban nem hiányérzetet kelt, sokkal inkább fókuszt ad, kendőzetlenül mutatva be a dal közepén lüktető, perzselő magányt.
A No One’s There tudatos eltávolodás a korábbi hangzástól. A letisztult, duó felállásban rögzített szám mögött egyértelműen ott van a klasszikus folk-duók – mint a Bob Dylan–Joan Baez vagy a Gillian Welch–David Rawlings párosok – szellemisége, de mindez nem puszta nosztalgia. Sokkal inkább annak bizonyítéka, hogy ez a fajta nyers intimitás ma is mennyire közvetlen és élő tud lenni.
Hajdu Bianka, a zenekar frontembere így mesélt a háttérről: „A magány egy hatalmas, erős dolog, új világok épülnek benne. Ez a dal azokról a szürke napokról szól, amiket egy könyvben a fejezet elején egy-két sorban tud le a szerző, vagy amik egy sorozatban két évad között történnek. A dalban szent kertek perzselődnek fel, madarak repülnek messzire életükben először, és a magány is próbál megnyugodni.”
A single megjelenésével együtt érkezik a dalhoz forgatott videóklip is, ami vizuálisan gyönyörűen ráerősít erre a kettősségre: az intim, már-már romantikus képek mellett ott van a nagyvárosi élet rideg, elidegenedett üressége is. A két világ végig egymásnak feszül – pont úgy, ahogy a dalban. A klipben is látható minimalista, kétszemélyes dinamika egyébként a zenekar koncertjeiről is ismerős lehet, hiszen a formáció előszeretettel áll színpadra ebben a közvetlen, duó felállásban.
A 2024 nyara óta aktív biankahaidu rövid idő alatt stabil helyet talált magának a hazai palettán. Az amerikai gyökerű folk- és country-hatásokból táplálkozó stílusukat finom fingerstyle gitárjáték és lírai, tiszta ének jellemzi. A gyors szakmai elismerést mutatja, hogy tavaly a Hangfoglaló Program támogatottjai voltak, és olyan helyszíneken mutatták be zenéjüket, mint a Művészetek Völgye, a Fishing on Orfű vagy a Magyar Zene Háza.
A zenekar idén sem lassít: a Kerekdomb Fesztivál és a visszatérő Művészetek Völgye mellett nemzetközi porondon is debütálnak a bulgáriai A To Jazz Fesztiválon. Budapesten többek között augusztusban lehet őket elcsípni a Kobuci Kertben, az Aurevoir. vendégeként.
A biankahaidu-val készített interjúnk ide kattintva olvasható.
Hasonló cikkek

