„Szeretném, ha az emberek minden biankahaidu-koncert után hazavihetnének magukkal egy kis nyugalmat" - biankahaidu-interjú | Hangfoglalók #8
A biankahaidu dalok a folk és country műfajában gyökereznek: sejtelmesek, magukkal ragadóak és könnyed hangulatúak, miközben mély és komoly témákat dolgoznak fel. Az első dal 2024 februárjában jelent meg, ezt követően Bianka a nyári Budapesti Fülesbagoly Tehetségkutatón harmadik helyezést ért el. Az ott született találkozásoknak köszönhetően a szólóprojekt rövidesen zenekarrá formálódott... Hangfoglalók interjúsorozatunk soron következő alanya a biankahaidu zenekar alapítója, Hajdu Bianka.

A dalaid egyszerre sejtelmesek és játékosak, miközben mély, sokszor komoly témákat dolgoznak fel. Hogyan talál rád egy dal – inkább intuícióból írsz vagy tudatos szervezőelv mentén?
A dalok hangzásvilágát a többszólamú énekek, a meseszép gitár- és csellóharmóniák, a mandolin dallamok, illetve a zenekar összhangja teszi igazán különlegessé. Tavaly év végén jelent meg az első közösen rögzített daluk, a Prophecies, a Hangfoglaló idei Induló Előadói Programjának támogatottjaiként pedig hamarosan új megjelenésekkel készülnek.
A kérdésre válaszolva, igen, legtöbbször így történik, ahogy mondod, rám találnak a dalok. Igazából mindig ezek lesznek azok a szerzemények, amiket a legjobban szeretek és a legerősebbeknek érzek. De ezekben talán mindkettő benne van. Akkor tud igazán jó lenni, ha intenzíven benne van az érzés vagy a helyzet amiről szól, de közben erősek és érthetőek a képek, vagy a szervezőelv. Van pár dalom a fiókban, ami egy képből vagy történetből indul, és arra a pillanatra várnak, amikor kibontom őket.
A folk és a country műfaja itthon kevésbé van jelen a mainstreamben. Számodra mit jelent ez a zenei világ?
Hozzám mindig közel állt ez a zenei világ, de az utóbbi években még fontosabb lett. Sokféle zenét hallgatok, de nekem az olyan folk előadók, mint Gillian Welch, Sierra Ferrell vagy akár Joan Baez, mindig nyugalmat és inspirációt hoznak a dalaikkal. Szeretem ennek zenének a könnyedségét, a harmóniákat és az erre jellemző hangszeres játékot.

Vannak olyan előadók, zenekarok, akik/amelyek különösen meghatározóak voltak számodra?
Ez vicces, de 12 évesen úgy kezdtem el egyáltalán akkordokat tanulni a klasszikus gitározás mellett, hogy megtanultam Adele összes dalát. Ő elég mainstream előadó, de mégsem találtam soha sablonosnak vagy megúszósnak a zenéjét. Évekig az If It Hadn't Been For Love volt az első dal, amit eljátszottam, ha épp volt nálam gitár és kérték, hogy játsszak, ami egyébként egy Steeldrivers-dal, de Adele feldolgozásában ismertem meg. Tizenévesen elég sokféle zenét hallgattam.
2024 februárjában jelent meg az első dalod. Mesélj róla, hogyan született meg, mit jelent neked és szerinted miben, hogyan változtál azóta?
Igen, a Birthday Party volt az első dal, amit felvettem, még otthon egyedül. 2023 elején született meg egy dalszerző workshopon. Ez volt az első, amit befejeztem és egyben megírtam. Addig a pillanatig talán nem hittem el, hogy tudok dalokat írni, de ezen a workshopon egy kedves feladat segített elengedni ezt, és azután szépen lassan kialakult bennem ez a folyamat, aminek nagyon örülök azóta is.
Tavaly tavasszal úgy éreztem, hogy készen állok arra, hogy megmutassam a dalaimat a közönségnek. A budapesti Fülesbagoly a zenekarrá alakulás első lépése lett, mert ott az egyik dalt Pannival (Vojtkó Anna) együtt énekeltük el, és ott találkoztunk Domóval (Martos Domonkos), aki akkor látott először zenélni.
Hogyan találtatok egymásra a zenekar a többi tagjával?
A Fülesbagolyon, a Kobuciban találkoztunk, Anna Blankát (Regenhart Anna Blanka) pedig egy kedves barátnőm ajánlotta, amikor meséltem neki arról, hogy csellistát keresek a zenekaromba.
Miben más az alkotás, ha nem egyedül dolgozol, hanem zenekari közegben?
Szeretem, ha a többiek is hozzáadnak a dalokhoz. Szeptemberben raktuk össze a zenekari műsort és hangszereltük meg a számokat, nagyon jól esett ez a közös alkotás és zenélés.
A dalokat nagyrészt én írom: a szöveget és a zene vázát. Általában innen építjük tovább együtt. Egy ideje Domóval együtt is írunk, illetve ő is írt mostanában dalt, ami nagyon jól működik a zenekari felállásban. Ezt ő énekli és a koncerteken már hallható.
A többszólamú énekek és a mandolin-cselló-gitár harmóniák különleges szövetet alkotnak a zenétekben - tudatosan kerestétek ezt a hangzást, vagy valahogy ösztönösen indultatok ebbe az irányba?
A többszólamú ének tudatos volt, mindig is szerettem, és nagyon jól működnek ezekkel a dalokkal. Mandolinozni a Covid alatt kezdtem el, a cselló pedig régi nagy szerelmem, nagyon szeretem a hangját - valahogy így álmodtam meg, hogy ezek a dalok így szóljanak meg.

Szerinted lehet a zenealkotás terápiás folyamat? Te tapasztaltál hasonlót?
Szerintem minden alkotás valamilyen szinten terápiás, nekem ez abszolút a dalszerzésben tud kibontakozni. A dalok nemcsak átvezettek a szép vagy akár nehéz időszakokon, de amikor elénekelhetem és eljátszhatjuk ezeket a zenekarommal, és látom, ahogy hatással van az emberekre és hasonlóan megnyugvást és gyógyulást hoz nekik, akkor nyer igazán értelmet az alkotás.
A legtöbb dal egyébként az elmúlt két év gyümölcse, ami egy nagyon mozgalmas és érzelmileg intenzív időszak volt az életemben. Valahogy ezek végigkísértek bizonyos történéseken, kivezettek nehézségekből és segítettek a gyógyulásban.
A közönséggel való kapcsolódás fontos része a folk kultúrának. Mit jelent számodra az élő zene varázsa?
Mindent. Nagyon fontosnak érzem előadóként, hogy a zene, a dalok, amiket közvetítek és amiket előadunk, élőben is azt adja, amit felvételről. Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen nagyszerű zenészekkel dolgozhatok együtt, elképesztő ilyen összhangban és kedvességben elhozni a közönségnek a szerzeményeinket.
Szeretném, ha az emberek minden biankahaidu-koncert után hazavihetnének magukkal egy kis nyugalmat ebben a rohanó világban, illetve abban a tekintetben, hogy annyi szép dolog van, csak oda kell figyelnünk rá.
Mit jelent számodra az, hogy bekerültetek a Hangfoglaló Induló Előadói Programjába? Miben tud ez segíteni nektek a következő időszakban, mi mindent láthatunk tőletek legközelebb?
Elképesztően hálás vagyok. Olyan sok lehetőséget adott eddig is, és hamarosan új dalokkal és klipekkel érkezünk, amiket csodálatos minőségben tudunk elkészíteni a programnak köszönhetően. Hihetetlen, hogy egy éve még nem is létezett a zenekar, most pedig ennyi koncertünk és lehetőségünk van.
A zenekar tagjai:
Hajdu Bianka (ének, gitár, mandolin)
Regenhart Anna Blanka (cselló)
Vojtkó Anna (ének)
Martos Domonkos (ének, gitár)
Instagram | Facebook | YouTube | Spotify
Képek forrása: facebook.com/biankahaidu
Hasonló cikkek




























































































































































































































































